Object

Title: 28. Hr. Jerzy Potocki.

Description:

Wymiary: 43x68 mm ; Na fotografii na koniu Jerzy Potocki (1889-1961), rotmistrz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, dyplomata, senator oraz ziemianin. W latach 1919-1920 adiutant Józefa Piłsudskiego. Członek rad nadzorczych spółek: Polskie Rafinerie Olejów Skalnych SA, „Premier” Polska Naftowa SA, Pierwsza Galicyjska SA dla Przemysłu Naftowego, dawniej S. Szczepanowski i Ska, Zachodnio-Galicyjska Akcyjna Spółka Naftowa i Gazowa. Prezes zarządu powiatowego Federacji Polskich Związku Obrońców Ojczyzny w Zborowie i prezes zarządu wojewódzkiego organizacji w Tarnopolu. W wyborach parlamentarnych 1930 roku wybrany na senatora z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem z województwa tarnopolskiego. W Senacie RP (1930–1935) członek komisji spraw zagranicznych i sekretarz komisji spraw wojskowych.Od 1933 w służbie dyplomatycznej. W początku 1933 wyjechał z tajną misją do Paryża, sondując w imieniu Piłsudskiego rząd francuski w sprawie projektu wojny prewencyjnej przeciwko Niemcom. 3 marca 1933 uzyskał nominację na ambasadora RP w Rzymie, za sugestią J.Piłsudskiego odmówił objęcia placówki wobec udziału Włoch w Pakcie Czterech. 3 czerwca 1933 mianowany na ambasadora RP w Ankarze, od 1936 ambasador w Waszyngtonie, z jednoczesną akredytacją na Kubie.

Resource Type:

Resource Identifier:

Source:

Language:

Coverage:

[1921]

Rights Management:

Fonds name:

Signature:

Digitalization:

Object collections:

Last modified: