Tytuł: 127. W gościnie w Czechosłowacji. Kalnica, 3 X 1920

Wymiary: 54x54 mm ; Na fotografii: Olga Didur (pierwsza od lewej) ; Olga Didur-Wiktorowa (1900-1963) - polska śpiewaczka operowa o mezzosopranowej skali glosu. Córka innego wybitnego polskiego śpiewaka operowego pochodzącego z okolic Sanoka - Adama Didura (1874-1946). Wystepowała na deskach wielu polskich i zagranicznych teatrów m.in Juliusza Słowackiego w Krakowie, Narodowego w Warszawie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 16 kwietnia 1926 roku wystapiła w wystawianej we Lwowie operze "Faust", gdzie wraz z ojcem Adamem oraz dwiema siostrami (Ewa i Mary również były śpiewaczkami operowymi) zagrała rolę Marty. Pomimo ogromnej sławy nie zapomniała o Sanoku, występując w okresie międzywojennym w budynku sanockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Po II wojnie światowej pracowała w Operze Śląskiej w Bytomiu jako asystent reżysera i scenografa. Zmarła w 1963 roku w Katowicach. ; Kálnica (Słowacja) – wieś i gmina w powiecie Nowe Miasto nad Wagiem, w kraju trenczyńskim, w zachodniej Słowacji. Pierwszy raz w źródłach historycznych miejscowość została wymieniona w 1396 roku pod nazwą Kabucza, następnie w 1422 roku jako Kalnicz, w 1436 roku jako Kalnyycha i 1478 roku jako Kalnicza. Na przestrzeni wieków zaludnienie wsi zmieniało się, z reguły nie przekraczając 1000 osób. Obecnie miejscowość liczy 1049 mieszkańców zamieszkujących powierzchnię 26,40 km2 (dane z 2020 roku).

Zakres:

1920