Tytuł: 103. [Klasztor Sióstr Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré Coeur) w Zbylitowskiej Górze]

Wymiary: 79x54 mm ; Klasztor Sióstr Sacré Coeur w Zbylitowskiej Górze – klasztor założony w 1901 roku przez siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré Coeur) w Zbylitowskiej Górze (od 1960 roku w granicach miasta Tarnowa). Siostry przybyły na zaproszenie biskupa tarnowskiego Leona Wałęgi ze skasowanego klasztoru w Lyonie, skąd zostały sprowadzone neoromańskie ołtarze. W 1903 roku powstało Liceum Humanistyczne dla dziewcząt z internatem. Już od początku istnienia szkoła była bardzo dobrze zorganizowana – zapewniono wysoki poziom nauczania (wykładali na niej profesorowie krakowscy) oraz nowoczesne wyposażenie (sala gimnastyczna, urządzenia kąpielowe). Absolwentkami tego Liceum były m.in. przedstawicielki rodu Czartoryskich, Chłapowskich, Stadnickich czy Wiktorów. Zarówno liceum jak i kompleks klasztorny bardzo mocno ucierpiały w 1915 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Zniszczenia odbudowano, a w okresie międzywojennym w klasztorze w Zbylitowskiej Górze nauki pobierało ok. 120 pensjonarek, 160 dzieci w szkole powszechnej oraz ok. 30 dziewcząt w szkole gospodarczej. Podczas II wojny światowej na terenie klasztoru siostry organizowały tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej. Po wojnie, w 1948 roku zorganizowano Państwową Szkołę Rolną, a następnie Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Pomimo zmian, siostry nadal prowadziły działalność edukacyjną dla dzieci oraz dziewcząt. Od 1980 roku utworzono parafię pw. św. Stanisława Kostki oraz przedszkole, które od 2015 roku stało się częścią zespołu szkolno-przedszkolnego Sacré Coeur.

Album IV (Bystre, Chmielowa, Czerwonogród, Krynica, Lwów, Mościce, Nawojowa, Nowa Wieś, Nowosielce, Nowy Sącz, Piotrawin, Szczurkowo, Tyniec, Zakopane, Zaleszczyki, Zarszyn, Bergen, Edynburg, Kopenhaga) : 1931-1944

ARW/X/103

2021-12-10