Tytuł: 136. Zajazd w Nowosielcach [Fragment zabytkowego dworu Gniewoszów w Nowosielcach]

Wymiary: 78x53 mm ; Dwór w Nowosielcach – zabytkowy dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku przez rodzinę Gniewoszów. W latach 1904-1905 dworek odnowiono. Ostatnim właścicielem Nowosielec od 1921 roku była Helena Gniewosz (1874-1949), zasłużona działaczka społeczna Nowosielec, dzięki której powstał Dom Ludowy w Nowosielcach (1927), Koło Gospodyń Wiejskich (1929) oraz Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (1933). Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku majątek dworski był miejscem formowania się 209 Ochotniczego Pułku Ułanów Podkarpackich pod rozkazami rtm. Henryka Towarnickiego. Po II wojnie światowej zabudowania dworskie przeznaczono na potrzeby szkoły rolniczej, zakładając w nich w 1958 roku Roczną Szkołę Rolniczą I stopnia, która dała początek obecnemu Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach. Na terenie parku przylegającego do dworku znajduje się kamień pamiątkowy z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz pomnik upamiętniający żołnierzy II Samodzielnej Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej, odsłonięty w 1972 roku.

Album IV (Bystre, Chmielowa, Czerwonogród, Krynica, Lwów, Mościce, Nawojowa, Nowa Wieś, Nowosielce, Nowy Sącz, Piotrawin, Szczurkowo, Tyniec, Zakopane, Zaleszczyki, Zarszyn, Bergen, Edynburg, Kopenhaga) : 1931-1944

ARW/X/136

2021-12-14