Tytuł: 71. Wycieczka do Kopenhagi, Bergen, Edynburga. Piłsudski w Kanale Kilońskim. Lipiec 1937

Wymiary: 53x82 mm ; Kanał Kiloński - sztuczny kanał wodny łączący Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. ; MS Piłsudski – polski statek pasażerski wyprodukowany w 1935 roku w Trieście w stoczni Monfalcone, z której rok później wypłynął inny polski transatlantyk – MS Batory. Za oba statki Polska zapłaciła rządowi włoskiemu pięcioletnimi dostawami węgla. Pierwszy rejs MS Piłsudski odbył 15 września 1935 roku pod dowództwem kapitana Mamerta Stankiewicza. Statek pływał na linii Gdynia – Nowy Jork – Halifax – Gdynia i od początku miał być „pływającą ambasadą polskiej kultury”. Jego wystrój, od całych pomieszczeń po najdrobniejsze detale takie jak popielniczki czy karty dań, projektowali znani polscy artyści (m.in. Wojciech Jastrzębowski, Lech Niemojewski, Tadeusz Pruszkowski, Stanisław Brukalski). Technicznie statek mógł pomieścić 350 osobową załogę i 796 pasażerów łącznie rozlokowanych na 7 pokładach. Jeśli chodzi o wymiary, to liczył ok. 160 m długości i 21 m szerokości. Łączny tonaż brutto statku wynosił 14 294 tony. Po przegranej kampanii wrześniowej przebywał w Anglii, przechodząc pod dowództwo brytyjskie. Decyzją Władysława Sikorskiego statek został użyty do celów wojskowych. Jednostka zatonęła 26 listopada 1939 roku podczas rejsu z Newcastle (Anglia) do Australii. Do dziś przyczyna zatonięcia statku MS Piłsudski pozostaje niewyjaśniona.

Album IV (Bystre, Chmielowa, Czerwonogród, Krynica, Lwów, Mościce, Nawojowa, Nowa Wieś, Nowosielce, Nowy Sącz, Piotrawin, Szczurkowo, Tyniec, Zakopane, Zaleszczyki, Zarszyn, Bergen, Edynburg, Kopenhaga) : 1931-1944

Zakres:

1937